Przegląd samochodu elektrycznego

Przegląd samochodu elektrycznego
Osoby świadome zagrożeń przed jakimi staje nasza planeta, starają się w każdy możliwy sposób nieco odciążyć środowisko naturalne. To między innymi z tego powodu, rośnie liczba samochodów elektrycznych poruszających się po naszych drogach. Również w Polsce można zauważyć wzrost zainteresowania tego typu pojazdami, co rodzi różnego rodzaju pytania, na przykład dotyczące ich przeglądów. Czy musimy być zatem przygotowani na jakieś znaczące różnice podczas dokonywania ich badania technicznego?

Kiedy trzeba zrobić przegląd samochodu elektrycznego?

Jeśli chodzi o terminy przeglądów technicznych samochodów elektrycznych, są one dokładnie takie same jak w przypadku samochodów spalinowych. Nowe pojazdy muszą zatem przejść pierwsze badanie techniczne zanim miną trzy lata od dnia ich rejestracji. Kolejny przegląd powinien być wykonany przed upływem dwóch lat od pierwszego badania, a potem diagnostyka musi być już przeprowadzana rok po roku. Nie ma również różnicy pomiędzy kosztem przeprowadzenia przeglądu samochodu elektrycznego oraz tradycyjnego spalinowego. W obydwóch przypadkach za badanie techniczne zapłacimy zatem 98 złotych.

Co jest sprawdzane podczas przeglądu samochodu elektrycznego?

Podobnie jak w przypadku samochodu spalinowego, w trakcie badania technicznego diagności muszą upewnić się, iż jest on w pełni sprawny i bezpieczny. W pierwszej kolejności jednak, skontrolują numery VIN oraz to czy zgadzają się one z danymi zawartymi w dowodzie rejestracyjnym. Muszą oni również ocenić stan samych tablic rejestracyjnych. Następnie, ocenie muszą zostać poddane układy hamulcowe oraz kierownicze, a także zawieszenie oraz nadwozie. Podczas takiego badania bardzo ważne jest również skontrolowanie oświetlenia w samochodzie oraz stanu jego ogumienia. Podobnie jak w przypadku samochodów spalinowych, również pojazd elektryczny musi być także wyposażony w gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy. Jeśli chodzi o samochody elektryczne to z wiadomych przyczyn kontroli nie podlega natomiast czystość spalin. I tak naprawdę, jest to najważniejsza różnica pomiędzy przeglądem tego typu pojazdów, a tradycyjnych samochodów spalinowych.

Usterki wykrywane podczas przeglądu samochodu elektrycznego

Tak jak w przypadku wszystkich innych pojazdów, które przechodzą przegląd techniczny, ich dopuszczenie do ruchu jest zależne od wyniku takiego badania. Może się jednak zdarzyć, że diagności wykryją jakiegoś typu usterki, które mogą mieć negatywny wpływ na ocenę sprawności takiego samochodu. Jeśli okaże się, że wykryte wady nie są szczególnie poważne, diagnosta dopuści pojazd do ruchu, ale kierowca zostanie zobowiązany do usunięcia wskazanych usterek. W przypadku jednak, gdy badanie wykaże poważniejsze problemy z naszym samochodem, diagnosta musi zatrzymać jego dowód rejestracyjny, a następnie przesłać go do wydziału komunikacji. W takiej sytuacji, właściciel samochodu musi usunąć wszystkie usterki i ponownie zlecić wykonanie przeglądu samochodu. Jeśli jego wynik będzie pozytywny, możemy wnioskować do wydziału komunikacji o zwrot dokumentu.
SKP Ochota Media