W związku z bardzo wysokimi cenami paliwa, wciąż mnóstwo kierowców decyduje się na zakup samochodu z instalacją LPG. Jest to w pełni zrozumiałe działanie, które w dłuższej perspektywie może przynieść nam realne oszczędności. Co jednak z obowiązkowym przeglądem technicznym w przypadku pojazdów wyposażonych w tego rodzaju instalację? Trzeba być przygotowanym na pewne różnice w porównaniu z badaniem technicznym bardziej tradycyjnych pojazdów. O jakiego typu różnice chodzi? Oto garść informacji na ten temat.
Przegląd techniczny – kiedy i gdzie go wykonać?
W przypadku większości nowych samochodów dopuszczonych do ruchu na terenie naszego kraju, ich właściciele muszą wykonać pierwszy przegląd przed upływem 3 lat od dnia ich rejestracji. Następne badanie musi nastąpić w przeciągu kolejnych dwóch lat, a potem już co roku. Jeśli natomiast chodzi o samochody z instalacją LPG, niezależnie od ich wieku, przegląd musi być przeprowadzamy raz w roku. Jest to zatem jedna z najważniejszych różnic w przypadku badań technicznych tego typu pojazdów.
Gdzie zatem udać się w celu wykonania takiego przeglądu? Możemy to zrobić w dowolnej stacji kontroli pojazdów, zarówno tej podstawowej, jak i okręgowej. W związku z tym, iż kontrola musi być bardziej wyspecjalizowana za taką usługę będziemy musieli jednak zapłacić nieco więcej, niż w przypadku samochodów na benzynę. Jej koszt wynosi 162 złote.
Przegląd samochodu z gazem LPG – co jest sprawdzane?
Zakres przeglądu samochodu z instalacją LPG w dużej mierze pokrywa się z badaniem tradycyjnego auta. Diagności sprawdzają zatem czy numery VIN zgadzają się z tymi z dowodu rejestracyjnego oraz w jakim stanie są same tablice rejestracyjne. Najważniejsze to jednak sprawdzenie silnika, układu hamulcowego, kierowniczego oraz wydechowego, a także nadwozia, zawieszenia i oświetlenia pojazdu. Nie zapominajmy także o ogumieniu pojazdu, które nie może być nadmiernie zużyte. Pracownicy stacji kontroli pojazdów muszą także upewnić się, że pasy bezpieczeństwa są sprawne oraz, że samochód jest wyposażone w obowiązkowe sprzęty, takie jak trójkąt ostrzegawczy i gaśnica.
Jeśli chodzi o samochody z gazem LPG, ich właściciele na przegląd muszą zabrać nie tylko dowód rejestracyjny, ale także świadectwo legalizacji montażu instalacji gazowej oraz świadectwo legalizacji zbiornika gazowego. Należy przy tym pamiętać, że zbiornik na gaz jest legalizowany na 10 lat. Po upływie tego czasu, musimy go ponownie zalegalizować, albo wymienić na zupełnie nowy, aby otrzymać pozytywny wynik przeglądu technicznego.
Oczywiście w czasie badania, diagności będą bardzo skrupulatnie sprawdzali ogólny stan takiej instalacji i jej szczelność. A wszelkie wycieki, czy też wykryte nieszczelności, mogą stanowić podstawę negatywnego wyniku badania. Jeśli taka usterka zostanie uznana za stwarzającą zagrożenie, diagnosta jest zobowiązany odebrać właścicielowi dowód rejestracyjny i przekazać go do wydziału komunikacji. O jego odzyskanie możemy się starać dopiero po usunięciu usterki i pozytywnym przejściu ponownego badania technicznego.