Przegląd samochodu osobowego

Przegląd samochodu osobowego
Dla wielu osób samochód osobowy jest podstawowym środkiem transportu, z którego korzystamy na co dzień. Jest on niezwykle wygodny i pozwala nam na szybkie przemieszczanie się, pod warunkiem, że znajduje się w dobrym stanie technicznym. Nie bez powodu zatem, ustawodawca nakłada na każdego właściciela pojazdu obowiązek wykonywania jego regularnego przeglądu.

Czym jest przegląd techniczny?

Każdy samochodów osobowy podlega obowiązkowi dokonania badania jego stanu technicznego, czyli właśnie przeglądu. Tylko pojazdy, które pomyślnie przejdą taki właśnie przegląd, są dopuszczane do ruchu drogowego. Negatywny wynik przeglądu, lub też brak ważnego badania technicznego jest związane z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego, a w tym drugim przypadku również z grzywną w wysokości 500 złotych. A jak często trzeba wykonywać przegląd? W przypadku zupełnie nowych samochodów osobowych, ich właściciele muszą wykonać pierwsze badanie techniczne przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji. Z kolei używane pojazdy tego typu muszą przechodzić przeglądy raz na rok. Zupełnie inaczej traktowane są natomiast samochody osobowe wyposażone w instalację LPG. W ich przypadku, wiek pojazdu nie odgrywa już żadnej roli, gdyż badanie techniczne muszą przechodzić każdego roku. Badanie techniczne samochodu osobowego można przeprowadzić zarówno w podstawowej, jak i okręgowej stacji kontroli pojazdów. W większości przypadków, taki przegląd samochodu osobowego nie powinien potrwać dłużej niż pół godziny.

Co jest sprawdzane na przeglądzie?

Ogólnie, badanie techniczne samochodu osobowego składa się z trzech części. Specjaliści skupiają się na skontrolowaniu identyfikacji pojazdu, jego dodatkowego wyposażenia i oczywiście ocenie podzespołów i układów występujących w danym samochodzie. Najważniejsze, aby numer VIN zgadzał się z informacjami zawartymi w dowodzie rejestracyjnym, a także by wszystkie części wyposażenia pojazdu spełniały określone normy bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Podczas przeglądu, diagnosta zajmuje się dokładnym sprawdzeniem układów kierowniczego, hamulcowego, oraz wydechowego, a także oświetlenia, nadwozia, zawieszenia, silnika, pasów bezpieczeństwa, obowiązkowych elementów wyposażenia (jak na przykład gaśnicy) oraz ogumienia samochodu.

Usterki wykryte na przeglądzie

W sytuacji, gdy w trakcie badania technicznego samochodu zostaną wykryte jakiekolwiek usterki, właściciel jest oczywiście zobowiązany do ich usunięcia. Takie usterki dzieli się zazwyczaj na trzy kategorie, do których zaliczają się mankamenty drobne, istotne oraz stwarzające zagrożenie. Jak można się domyślić, drobne usterki nie spowodują niedopuszczenia pojazdu do dalszego ruchu, jednak właściciel ma obowiązek ich jak najszybszego naprawienia. Niestety w sytuacji, gdy diagności wykryją podczas przeglądu usterki istotne oraz stwarzające zagrożenie, muszą oni zatrzymać dowód rejestracyjny takiego samochodu oraz przesłać go do wydziału komunikacji. Wówczas, właściciel pojazdu musi naprawić usterki i ponownie przeprowadzić jego badanie techniczne. Jeśli tym razem wynik przeglądu będzie pozytywny, dowód rejestracyjny zostanie mu zwrócony.
SKP Ochota Media