Przegląd przyczepy – podstawowe informacje

Przegląd samochodu ciężarowego

Rodzajów przyczep jest bardzo wiele i wykorzystujemy je także w różnych celach. Wyróżniamy m.in. przyczepy ciężarowe rolnicze oraz przyczepy ciężarowe zwane naczepami. Niezależnie od rodzaju tego pojazdu, musisz być pewien, że jest on całkowicie sprawny i możesz się poruszać bezpiecznie. W związku z tym pamiętaj o tym aby wykonywać przegląd przyczepy.

Czy wszystkie przyczepy powinny przechodzić przeglądy okresowe i co jaki czas?

Warto pamiętać, że przyczepa, mimo, że samodzielnie nie może jeździć, jest odrębnym pojazdem, posiadającym dowód rejestracyjny. Z tego powodu, prawo narzuca okresowe badania techniczne. Regularne przeglądy przyczepy są konieczne, ponieważ za ich pomocą  przewożone są różne rodzaje towarów, czasem bardzo ciężkie i o wielkich gabarytach. W wypadku niesprawnego działania przyczepy może ona stanowić zagrożenie dla innych użytkowników ruchu drogowego.

Jednak nie każda przyczepa musi przechodzić obowiązkowy przegląd. Na regularne przeglądy nie muszą się wybierać użytkownicy przyczep lekkich, czyli takich o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg.

Osoby posiadające większe przyczepy muszą wykonywać badania techniczne z taką samą częstotliwością jak pojazd do którego są przystosowane. Cena takiego przeglądu zależy od rodzaju przyczepy i dopuszczalnej masy załadunku przyczepy.

Oczywiście, tak jak w przypadku każdego innego pojazdu, jeśli coś nas niepokoi w działaniu przyczepy, warto sprawdzić jej funkcjonowaniem jeszcze przed obowiązkowym badaniem.

Jak przebiega przegląd przyczepy?

Przeglądy przyczep, tak jak i innych pojazdów wykonują okręgowe oraz podstawowe stacje kontroli pojazdów. Przed wybraniem się na badanie techniczne warto wiedzieć jak ono wygląda.

Na pierwszym miejscu jest sprawdzenie hamulców, które jak w przypadku każdego innego pojazdu są kluczowe do zachowania bezpieczeństwa. Innym ważnym elementem jest instalacja elektryczna w przyczepie. Podczas kontroli sprawdza się m.in. przewody, którymi przyczepa jest połączona z pojazdem.

Diagności w czasie przeglądu sprawdzają także oświetlenie przyczepy oraz stan ogumienia. Kontroli podlega szczelność przyczepy,  a podwozie nie może okazać się zbyt skorodowane. Sprawdzane zostaną także wszelkie zatrzaski.

SKP Ochota Media