Przegląd samochodu po wypadku

Przegląd samochodu po wypadku

Każdy kierowca wie, że musi pamiętać o okresowych badaniach samochodu. Niestety czasem dzieją się niespodziewane sytuacje jak wypadek, które zmuszają nas do udania się na dodatkowy przegląd. Miałeś wypadek i co teraz? Czeka cię przegląd samochodu po wypadku. Na czym polega i gdzie go wykonać? Oto kilka wskazówek.

Wypadek – kto zleca nam przegląd samochodu po wypadku?

Dodatkowe badanie techniczne samochodu zleca zazwyczaj policja w trakcie oceny stany pojazdu uczestniczącego w wypadku. Jeśli samochód doznał istotnych lub stwarzających zagrożenie usterek, właściciel musi oddać go na przegląd. Policjant ocenia, czy samochód nadaje się do dalszego poruszania po drodze. Jeśli stan pojazdu wywołuje jakiekolwiek wątpliwości, wówczas funkcjonariusz ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny. Dowód zostanie zwrócony kierowcy, po pozytywnym przejściu przegląd w Stacji Kontroli Pojazdów.

Niewielkie usterki – co wtedy?

Jeśli nasz samochód nie odniósł znaczących usterek, policjant może go dopuścić do ruchu. Zazwyczaj kierowca może poruszać się takim pojazdem przez kolejne 7 dni, w ciągu których musi naprawić wszelkie usterki. Najlepiej oddać wtedy samochód na przegląd. Jednak tutaj pojawia się haczyk. 7 dni to stanowczo za mało czasu, jeśli czekamy na decyzję o pokryciu kosztów naprawy z naszego OC lub z ubezpieczenia sprawcy wypadku.

Jak sobie z tym poradzić? Należy oddać samochód do warsztatu, które mają własną Stację Kontroli Pojazdów. To znacznie zaoszczędzi czas. Możesz też skorzystać z lawety, ale jest to bardzo kosztowna inwestycja. Niektórzy kierowcy decydują się wówczas na dostarczenie samochodu do SKP bez dowodu rejestracyjnego. To niezgodne z prawem i może cię narazić  na poważne konsekwencje. Inną opcją jest wyrobienie tymczasowych tablic rejestracyjnych w wydziale komunikacji. Koszt wyrobienia tablic to 70 zł.

Samochód z instalacją LPG a wypadek

Przegląd samochodu po wypadku w przypadku pojazdów z gazem LPG bywa problematyczny. Z racji szczególnych praw dotyczących przeglądów tego typu samochodów, policjanci najczęściej kierują takie auta na przegląd nawet, jeśli nie doznał większych usterek. Muszą być pewni, że zbiornik gazu nie został w żadnej sposób uszkodzony i nie zagraża bezpieczeństwu. Podczas przeglądu musimy się też liczyć z tym, że fachowiec zdecyduje o wysłaniu zbiornika na dodatkową kontrolę, aby dokładnie sprawdzić, czy działa poprawnie.

SKP Ochota Media