Przegląd samochodu przed zakupem – co warto wiedzieć

Przegląd samochodu przed zakupem

Kupno samochodu to nie lada wyzwanie. Zależy nam przede wszystkim, aby był sprawny i działał bez zarzutów. Właśnie dlatego, szczególnie jeśli kupujemy auto używane, ważny jest przegląd samochodu przed zakupem. Nie należy kierować się tylko nienagannym wyglądem pojazdu. Czasami niektóre wady mogą być ukryte!

Sprawdzanie samochodu na własną rękę

Wybierając się po nowy samochód, mamy już konkretne wymagania. Wiemy mniej więcej, jaką chcemy kupić markę, jaki kolor, jaka wydajność itp. Nie należy jednak do końca ufać sprzedawcy, gdyż może on idealizować sprzedawane auto. Naszym podstawowym prawem jest jazda próbna. Tylko wtedy będziesz w stanie poznać, w jakim stanie jest samochód i czy dobrze się je prowadzi. Jednak prawda jest taka, że krótka przejażdżka próbna nie pomoże ci wykryć ewentualnych uszczerbków pojazdu, a niewyryte usterki mogą w przyszłości narazić cię na dodatkowe koszty. Co więc możesz jeszcze zrobić?

Przegląd samochodu przed zakupem – na czym polega

Najdokładniejszym i najpewniejszym sposobem na sprawdzenie samochodu jest oczywiście przegląd. Fachowcy pomogą ci określić faktyczny stan auta, zanim je kupisz. Na koniec takiego przeglądu otrzymasz dokładny raport określający stan samochodu oraz koszt ewentualnych napraw usterek. Cena takiego przeglądu waha się między 200 zł a 600 zł – w zależności od tego, jak bardzo rozbudowany pakiet badań chcemy wykupić.

Niektórzy wychodzą z założenia, że woleliby nie narażać się na dodatkowe koszty zanim kupią samochód. Jednak należy pamiętać, że przegląd może uchronić przez poważniejszymi wydatkami na naprawy niewykrytych usterek. Lepiej zapłacić wcześniej nieco więcej, niż potem mieć problem za problemem.

Gdzie można wykonać przegląd samochodu przed zakupem?

Przeglądu auta przez zakupem możemy dokonać na przykład w autoryzowanych stacje obsługi, które oferują kontrolę konkretnych marek. Takie stacje dysponują informacjami na temat poszczególnych pojazdów oraz historii ich napraw. Dzięki temu dowiesz się wszystkiego zanim kupisz auto. Jednak ich usługi mogą być drogie. Tańszą opcją są niezależne warsztaty samochodowe, które również bardzo dokładnie potrafią sprawdzić stan pojazdu. Decyzja należy do ciebie!

SKP Ochota Media